Dotovaná splátka hypotéky 1,95 %
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Nad Trnavou, neďaleko Arborie, sa vypína majestátna stavba, ktorej význam nie je len funkčný, ale aj estetický.
Pri pohľade na vodojem Emila Belluša človek s úžasom obdivuje nielen jeho technickú funkciu, ale aj jeho estetickú hodnotu. Vodojem pôsobí ako umelecký kúsok, 50 metrov vysoká socha, ktorá zdobí mesto. Štíhle železobetónové prstence, nosné piliere a vodná nádrž na vrchole tvoria harmonický celok. V prípade autora Emila Belluša ide o výraznú osobnosť slovenskej architektúry, ktorý poznačil jednu éru a Trnavčania môžu byť radi, že majú jeho diela vo svojom meste.
Vodojem vznikol v roku 1946 výnimočným spojením valcovitej vodnej nádrže, šiestich mohutných stĺpov, železobetónových skruží, schodiska, lucerny určenej na vetranie a osvetlenie. V jeho vnútri sa skrýva nádrž s objemom 1200 m3, ktorej výška hladiny dosahuje až 8 metrov. Toto technické dielo zabezpečuje pitnú vodu pre Trnavu a jej okolité obce. Pitná voda pre naše mesto pochádza z troch zdrojov podzemných vôd, ktoré sú umiestnené v Dobrej Vode, Dechticiach a priamo v meste. Tieto zdroje, s povoleným odberným množstvom pitnej vody dohromady asi 550 litrov za sekundu, sú spojené cez skupinový vodovod, ktorý zabezpečuje distribúciu vody do mesta.
Vnútri vodojemu sa nachádza točité schodisko vedúce k vyhliadke pod nádržou, ponúkajúce nádherný výhľad na Trnavu. Bohužiaľ, z bezpečnostných dôvodov kvôli nízkemu zábradliu či úzkemu schodisku, nie je možné na vodojem vyjsť. Vodárne však občas robia výnimku a takúto príležitosť vždy mesto komunikuje, tak ako to bolo v roku 2023 počas podujatia Potulky Malým Rímom. Celý areál zahŕňa aj studne, vrátnicu a domček strojníka, ktorý je skvostným príkladom tradicionalistickej architektúry. V porovnaní s moderným vodojemom pôsobí domček s obkladom z travertínu a ornamentálnymi mrežami na oknách tradične a nostalgie.
Autorom tejto úžasnej stavby je Emil Belluš. Architekt zanechal výrazný odkaz v architektúre 20. storočia na Slovensku a je považovaný za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Svojou prácou neustále posúval hranice a vnášal do priemyselných a inžinierskych stavieb nevídanú estetickú hodnotu. Jeho prínos v Trnave je výnimočný nielen v podobe vodojemu, ale aj v podobe Plnoautomatického mlyna NUPOD, ktorý vznikol v roku 1936.
Ďalšie vybrané stavby Emila Belluša:
Zdroje:
Čierne diery