Dotovaná splátka hypotéky 1,95 %
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Ak zvažujete, že balkón alebo terasu vášho bytu premeníte na malú botanickú záhradu, treba vopred zvážiť viacero faktorov. Práve nasledujúce riadky odhalia, na čo si dávať pozor a ako sa o exteriérové rastliny starať.
Prostredie rozhoduje
Pri kúpe rastlín, ktoré budú zdobiť váš balkón či terasu, treba brať ohľad najmä na svetovú stranu. „Tam, kde je veľa slnečného žiarenia, musíme zvoliť vhodné rastliny, ktorým slnko neprekáža,” vysvetľuje Lívia Tomášiková zo záhradníctva TOMA FLORA. Obrovskou výhodou týchto rastlín je fakt, že ich netreba až tak často polievať, takže prežijú aj pri zábudlivejších alebo zaneprázdnenejších majiteľoch. Pani Tomášiková medzi takéto rastlinky zaraďuje napríklad skalné ruže či Portulacu, ktorú stačí poliať občas, nakoľko neznáša premokrenie. „Ideálna je aj levanduľa, a, samozrejme, pelargónie. O tie sa ale treba viac starať, napríklad ich hnojiť, polievať a vylamovať odkvitnuté kvety,” vysvetľuje. „Na južnú slnečnú stranu sa hodia aj Lewisie, Bacopa alebo Ipomea, ktorá má krásne listy fialovej či hráškovo-zelenej farby, ale aj bylinky,” hovorí odborníčka. „Naopak, do tieňa alebo na chladnejšiu stranu sú vhodné napríklad hortenzie, ktoré existujú v rôznych farbách. Krásne kvety sú aj netýkavky, kopriva má zas nádherne sfarbené listy, pekný efekt na balkóne docieli brečtan,” vymenúva odborníčka a upozorňuje, že vždy si treba odsledovať, ako konkrétne rastliny reagujú na dané prostredie.
Úlohu zohráva rozloha
Lívia Tomášiková z TOMA FLORA tiež upozorňuje, že treba brať do úvahy aj veľkosť balkóna či terasy. „Niektoré rastliny vyrastú v dospelosti do väčších rozmerov. Obyvatelia sa potom nemôžu na balkóne hýbať a pre rastlinu nie je miesto ani v byte,” opisuje odborníčka. Na menších balkónoch nájdu využitie napríklad rôzne závesné systémy alebo ťahavé rastliny, vďaka ktorým vznikajú zelené steny. Užitočné sú aj visiace a závesné kvetináče. „Doplníte ich ťahavou a stojacou rastlinou, čím docielite pekný efekt aj na menšom balkóne,” vysvetľuje. Väčšie priestory zvládnu aj drobné dreviny, ako napríklad olivovníky alebo oleandre, ktoré evokujú prímorskú atmosféru. „Zaujímavý ker je aj Photinia, má listy do červena a zvládne aj viac slnka. Obľúbené sú aj borovice, ktoré sa dajú formovať do guličky alebo aj bonsajovitého typu,” vysvetľuje pani Tomášiková a spomína, že na jednej terase obytného domu dokonca vysádzali javor.
Starostlivosť
Základom každého záhradkárčenia je polievanie a hnojenie. Pri polievaní treba brať ohľad na množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na rastliny, ale aj ich nároky. „Pri hnojení je dôležité, aby záhradkári používali produkty presne určené na daný typ rastliny. Treba dodržiavať predpísané množstvo a interval hnojenia a držať sa všetkých odporúčaní na obale,” vysvetľuje odborníčka. A čo robiť, keď nadíde zimné obdobie? Rastlinky treba určite zazimovať do chladnejších priestorov, byty sú zvyčajne príliš vykúrené. „Ideálne sú napríklad schodiská, ktoré sú zároveň aj svetlé, naopak v špajzi či garáži chýba je prirodzeného svetla menej. V tmavom kúte môžu byť iba cibuľoviny. Dôležité je tiež občas rastlinky poliať aj v zime, inak sa na jar nemusia prebudiť. Hnojivo však v tomto ročnom období kvety ani zeleň nepotrebujú.”
Užitočné tipy