Dotovaná splátka hypotéky 1,95 %
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Strecha patrí medzi najpodstatnejšiu časť celej stavby. Od kvality jej vyhotovenia závisí to, či bude v najvyšších bytoch zatekať, či nebude pod strechou príliš teplo alebo či sa na týchto miestach nevytvorí pleseň. To sú, samozrejme, nepríjemnosti, ktoré nechce nikto z majiteľov ani developerov riešiť. Poďme sa však pozrieť na to, ako sa menilo využitie striech počas niekoľkých rokov. Už dávno neplatí to, že strecha je iba prázdna rovná plocha.
Na severe Iránu nájdete malú dedinku s názvom Masuleh, ktorá si vás získa hneď niekoľkými zaujímavosťami. Okrem toho, že je stará niekoľko tisíc rokov, tvoria strechy domčekov verejné priestory. Dedinka sa rozprestiera v pohorí Alborz okolo železnej bane a poskytovala domov pre jej pracovníkov a robotníkov.
Domy sú postavené tradičnou metódou, ktorá pozostáva z kameňa, dreva a vaty. Pozoruhodnejšie však je, kam sa z týchto domčekov dostanete. Po pár krokoch hore kopcom sa ocitnete priamo na strechách domov a tie slúžia ako chodníky a námestia. Najväčšou výhodou je, že kvôli takémuto využitiu nemôžu v meste jazdiť autá.
Recyklácia, udržateľnosť a klimatické zmeny. To sú všetko témy, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Aj to je dôvod, prečo sa zelené strechy budov stávajú čoraz populárnejšie. Keď nahradíme asfalt zeleňou, dokážeme znížiť teplotu ovzdušia, filtrovať dažďovú vodu a dosiahnuť energetickú úsporu budov.
Okrem toho, že zelené strechy dokážu zredukovať používanie klimatizácie o približne 75 %, pomáhajú aj v boji proti znečisťovaniu ovzdušia a produkovaniu skleníkových plynov. Zelené strechy zohrávajú v architektúre niektorých krajín a miest takú dôležitú úlohu, že podliehajú aj regulácií. V Kodani sa od roku 2010 vyžadujú zelené strechy na komerčných budovách so sklonom menším ako 30 stupňov.
Argentínskej Cordóbe sa zas od roku 2016 požaduje, aby každá strecha, či už na novej alebo starej budove, s rozlohou viac ako 120 m2 bola premenená na zelený priestor. V San Franciscu išli ešte trochu ďalej a podľa regulácií musí byť 15 až 30 % strešnej plochy na novej budove dedikovaná zeleni, solárnym panelom alebo ich kombinácii.
Zelené strechy si však netreba zamieňať so zopár vysadenými rastlinami. Ich konštrukcia je zložitejšia a skladá sa z niekoľkých vrstiev, ako napríklad vodeodolná membrána a bariéra na ochranu koreňov.
Pojem zelená strecha sa už stáva všeobecne známym. Stretli ste sa už s modrou strechou? Ako už názov napovedá, jej primárna úloha je zadržiavať dažďovú vodu. Nejedná sa pri tom o nový vynález. Modré strechy v rôznych podobách a obmenách existujú už viac ako 60 rokov.
Benefity modrých striech spočívajú v dočasnom uskladnení dažďovej vody, znížení prietokov zo strechy a na zadržiavanie vody, ktorá slúži na ďalšie použitie, napríklad na polievanie zelene. Častejšie sa môžeme stretnúť pri budovách s kombináciou modrej a zelenej strechy.
Zeleň má v našich životoch významné postavenie. V posledných rokoch sa postupne mení pohľad na to, ako sa správame k našej planéte a zelené strechy sú na správnej ceste k tomu, aby sa z trendu zmenili na štandard.