Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

29. 10. 2020

Lúčne kvety prinesú život do každej záhrady

Lúčne kvety prinesú život do každej záhrady

Trendom v záhradnej architektúre je jednoznačne výsadba tráv a trvaliek. Tie vymenili okrasné kry a kvety, ktoré sme v záhradách poznali doteraz. Avšak na to, aby sa predstavili v plnej svojej kráse, potrebujú čas.

V parkoch na sídliskách, ale aj pri rodinných domoch môžete čoraz častejšie vidieť lúčne kvety a trávy. Nájdete ich aj u nás v Arborii. Veľa ľudí si pri takejto výsadbe myslí, že ide o burinu a rastliny sa dostali na tieto miesta náhodne. Práve naopak. Za každou výsadbou sa ukrýva premyslený koncept. To sa týka aj zelene u nás. Všetky plochy sme navrhli tak, aby rastliny na nich postupne rástli a vytvárali jednotný celok. Kvety nerastú na miestach, ktoré nemali vopred určené. Chce to len čas. Kým takáto lúka u vás doma alebo pri bytovke plne rozkvitne, potrebuje minimálne 2-3 roky na to, aby sa trvalky prirodzene rozšírili ďalej. Na výsledok si tak treba chvíľu počkať, ale stojí určite za to.

lucne kvety

Vo vnútrobloku, ale aj v záhrade

Počas prvého roku vyrastie z trvaliek prevažne zelená plocha. Kvety na nej môžete nájsť, ale nie je to pravidlom. Práve počas tohto obdobia si lúka prechádza dočasným burinovým štádiom, ktoré môžete vidieť aj v Arborii. Keď vám namiesto kvetín ako prvé začne rásť burina, nerobte paniku. Trvalky potrebujú istý čas, kým začnú rásť a burina má v tomto prípade ochrannú funkciu. Nemôže však narásť viac ako do výšky 20 centimetrov. Počas druhej sezóny sa môžete o to viac tešiť na explóziu farieb.

Mať doma alebo vo vnútrobloku vlastnú lúku prináša mnoho výhod. Trvalky vaše oko potešia od jari až do jesene. Rôzne druhy lúčnych kvetín kvitnú v inom období. Takýmto spôsobom bude vaša záhrada neustále meniť farbu. Starostlivosť o lúčne kvety je v porovnaní s inými rastlinami jednoduchšia. Oproti klasickým trávnikom si nevyžaduje neustále kosenie, hnojenie alebo dosievanie. Keď necháte lúku samostatne rásť, môžu niektoré druhy kvetín a tráv dosiahnuť výšku vašich kolien.

Nezabúdajte aj na výber umiestnenia lúky. Môžete ňou nahradiť väčšie trávnaté časti, nenápadne umiestniť do vzdialeného kúta alebo ňou olemovať chodník. Najlepšie sa im bude dariť na slnečných stanovištiach, ale pokiaľ nenájdete vhodné miesto, využiť môžete aj polotieň. Veľkou výhodou je, že nepotrebujú príliš úrodnú pôdu a lúka vyrastie na rovine aj svahu. Lúku je potrebné z času na čas pokosiť, preto sa vyhnite miestu s veľkými nerovnosťami, prípadne so sťaženým prístupom.

Aby lúčne kvety robili radosť

Najlepší čas na výsev lúčnych kvetov je jar, ideálne marec a apríl, alebo jeseň v mesiacoch október a november. Pôdu pred výsevom stačí mierne prekypriť a semienka rovnomerne vysievať. Semienka lúčnych kvetov sú veľmi malé, preto sa odporúča zmiešať ich s pieskom, čo zabezpečí, aby ste ich nerozmiestnili príliš na husto. Následne stačí semienka zapracovať hrabľami do pôdy a dopriať im dostatočnú vlahu. Počas toho, ako už budú rásť, nemusíte kvetiny hnojiť ani zalievať. Odporúča sa zalievať ich prvé dva týždne po výsadbe a v ďalšom období iba ak prevládajú dlhodobé suchá.

Pri výbere kvetín rozlišujte, či ide o letničky alebo trvalky. Trvalky, o ktorých sme písali vyššie, sa postupne obnovujú vysemeňovaním a tým pádom vydržia niekoľko vegetačných období. Letničky však musíte sadiť každú jarnú sezónu. Písali sme síce, že o lúku sa takmer netreba starať, ale musíte ju pokosiť minimálne raz za rok. Odborníci odporúčajú kosiť lúku aspoň 2-3-krát ročne. Zabránite tak v raste agresívnejších tráv a rastlín.

Rozkvitnutá lúka pred vašim domov alebo bytovkou nie je iba trendom dnešnej doby. Prechádzať sa popri rozkvitnutých kvetoch pôsobí upokojujúco a ich vôňa dokáže zlepšiť nejeden deň. Veríme, že radosť vám budú robiť aj v Arborii.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život