Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

28. 11. 2022

Na energiách sa dá ušetriť aj bez toho, aby ste znížili svoj komfort

Na energiách sa dá ušetriť aj bez toho, aby ste znížili svoj komfort

Je to jednoduchšie, ako sa zdá. Treba sa len naučiť novým zvyklostiam. 

Vykurovanie

Udržiavanie tepla je v zime nevyhnutnosťou, ale treba sa riadiť sedliackym rozumom a nie bezhlavo kúriť. Zvýšenie teploty o 1 ℃ totiž  znamená 6 % použitej energie navyše. Základom sú vo väčšine prípadov radiátory, reagujú na teplotu v miestnosti najlepšie vtedy, keď sú nastavené na trojke. Nezabudnite ich pred sezónou poriadne odvzdušniť, naopak ale zabudnite na hrubé alebo dlhé závesy, ktoré zakrývajú radiátory. Teplo si nechávajú len pre seba a nepúšťajú ho ďalej do miestnosti. 

Ak je vám naopak teplo, vetrajte, ale skôr jednorázovo a intenzívne s oknom otvoreným dokorán, akoby ste mali mať celý deň otvorenú vetračku. Počas slnečného dňa neváhajte odostrieť žalúzie alebo závesy na oknách, slnko je prirodzený ohrievač. A keď sme už pri oknách, dajte si ich raz za čas skontrolovať. Najmä tie staršie často nedoliehajú dobre, čo spôsobuje tepelné úniky.  

Sledujte tiež vlhkosť vzduchu v miestnosti. Prečo? Keď je vyššia, pocitovo nám je teplejšie. Napríklad, pri teplote 23 ℃ a vlhkosti vzduchu 30 % je nám rovnako teplo ako pri 21 ℃ a vlhkosti vzduchu 60 %. Pre zdravie človeka je optimálna vlhkosť medzi 50 a 60 %. 

Teplá voda

Bez hygieny si asi len ťažko vieme predstaviť život. Aj tu sa však dajú robiť kompromisy. Namiesto plnej vane sa osprchujte a merajte si čas. Päťminútová sprcha sa rovná plnej vani, preto je ideálne byť pod tečúcou vodou zhruba dve minúty. Keď si napríklad aplikujete na vlasy šampón, vodu vypnite. Dobrá voľba je aj úsporná hlavica s nastaviteľným počtom dýz. Menší počet dýz predstavuje vyššiu úsporu. To isté ako pri sprchovaní, platí aj pri umývaní zubov. Keď vodu nepotrebujete, nenechávajte ju pustenú. Ako pomôcka môže slúžiť pohár vody, ktorý na čistenie zubov úplne stačí. 

Umývanie riadov je efektívnejšie nechať na umývačku riadu. Najnovším modelom stačí maximálne 10 litrov vody, čím ušetria 6-krát viac vody ako pri ručnom umývaní. Ak ale nemáte možnosť umývačky, napustite si drez a umývajte v ňom. 

Opravte si vodovodné kohútiky. Tie kvapkajúce za mesiac prepustia až 3 300 litrov vody. Oplatia sa aj úsporné pákové batérie, ktoré dokážu ušetriť až 30 % vody oproti klasickým kohútikom. Na zahodenie nie sú ani malé plastové sitká, takzvané perlátory. Znižujú prietok a zvyšujú objem vody, čím ušetríme až 20 % vody. 

Elektrospotrebiče

Fakt, že si pri kúpe spotrebičov máme všímať energetické štítky a certifikáty, hovoriť nemusíme. Existuje však niekoľko zásad, vďaka ktorým ušetríte ešte viac. Napríklad práčka by nemala byť pri praní ani poloprázdna, ani preplnená. Čo to znamená? Mala by sa vám do nej zmestiť vaša päsť bez toho, aby sa pokrčila naložená bielizeň. Samozrejme, ideálne je prať na nižších teplotách, na tridsiatke alebo štyridsiatke. Moderné práčky dokážu kvalitne oprať aj pri nižších teplotách. Ideálne je zapínať pranie na EKO program, ktorým disponujú aj umývačky riadu.

Dosiahnuť energetickú úsporu sa dá aj pri žehlení. Žehlite ešte mierne vlhkú bielizeň, kedy viete ušetriť až 50 % energie. Žehličke pomôže aj pravidelné odvápnenie, čo platí aj o rýchlovarnej kanvici, umývačke alebo práčke. Okrem nižšej spotreby tiež tieto spotrebiče vďaka vyčisteniu od vodného kameňa dlhšie vydržia. Nemusíte pritom ani investovať do drahých prostriedkov, postačí len ocot. 

Chladnička musí byť síce zapnutá nonstop, ale ekonomicky sa dá správať aj pri nej. Keď do nej po niečo idete, vopred si premyslite, na čo máte chuť. Otvorená chladnička konzumuje veľa elektriny. Taktiež sa treba venovať pravidelnému odstraňovaniu námrazy, ktorá znižuje výkon chladničky. Myslite tiež na to, že chladničke je lepšie ďalej od sporáka, rúry alebo radiátora. Čím vyššia teplota okolia, tým viac energie spotrebuje. 

Varenie

Na úsporu tepla a elektriny, sa dá použiť niekoľko užitočných trikov aj v kuchyni. Pokrievka by mala vždy presne doliehať na hrniec a pri odvádzaní pary treba otvor minimalizovať. Oplatí sa variť aj na zvyškovom teple, čo znamená, že 5 – 10 minút pred dovarením platničku vypnete a varíte takpovediac zadarmo. Taktiež je dôležité prispôsobiť veľkosť hrnca ploche platničky. Ak je hrniec menší alebo má nerovný povrch dna, dochádza k tepelnému úniku. Keď potrebujete do varenia horúcu vodu, uvarte ju v kanvici, ktorá má úspornejší spôsob ohrievania. Pri ohreve menších jedál (do pol kila) je zas lepšie použiť mikrovlnku, čím ušetríte až 50 % energie. Najviac však ušetríte, ak klasické hrnce vymeníte za tlakové. Tie ušetria 50 % energie a 70 % času. 

Osvetlenie 

Logika hovorí, že najviac ušetríme, keď nebudeme svietiť. V zime sú však dni krátke a po tme sa žiť nedá. Kým sa však úplne nezotmie a v miestnosti je šero, skúste najprv odostrieť žalúzie a izba sa hneď rozjasní. Používajte viac lokálne osvetlenie, napríklad lampu na čítanie, netreba vždy svietiť v celej miestnosti. Základom šetrenia pri svietení je nesvietiť v miestnostiach, kde nikto nie je a vždy po sebe zhasínať. Alfou a omegou sú však úsporné žiarovky, ktoré dokážu ušetriť až 70 – 80 % elektrickej energie. Za zamyslenie stojí aj inštalovanie pohybových senzorov, vďaka ktorým sa nemusíte zamýšľať nad vypínaním. 

Zdroj a viac informácií na: https://www.economy.gov.sk/setrime

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život