Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

14. 03. 2023

Turistom vo vlastnom meste. 6 faktov, ktoré ste nevedeli o najznámejších pamiatkach v Trnave

Turistom vo vlastnom meste. 6 faktov, ktoré ste nevedeli o najznámejších pamiatkach v Trnave

Malý Rím je plný krásnych a hodnotných monumentov. Poďme sa pozrieť na ich zaujímavé a často aj prekvapujúce príbehy a osudy, ktoré nájdete aj v aplikácii Špacírka Trnavou.

Františkáni sú tu už takmer 800 rokov

Rád, ktorý dostal meno po sv. Františkovi z Assisi, nájdete najčastejšie v Kostole sv. Jakuba. Mníchov v hnedých rúchach môžete stretnúť v chráme i mimo neho aj v 21. storočí. Je to v podstate malý zázrak, lebo z mesta museli počas svojej histórie odísť až trikrát – počas husitských povstaní, potom počas reformácie a naposledy počas socializmu.

Budova divadla je výnimočná hneď trikrát

Budova Divadla Jozefa Palárika je najstaršou budovou na Slovensku, ktorá je určená práve na účely divadelných predstavení. Nie vždy tam však tento umelecký stánok bol. V dávnych časoch stál na mieste dnešného divadla hostinec U čierneho orla, za ktorým však zvykli hrávať kočovné divadlá. Svoju úlohu zohralo divadlo aj počas Nežnej revolúcie – z jeho balkóna sa pravidelne ozývali hlasy túžiace po slobode. 

Mestská veža má 143 schodov a aj malý bonus

Na poschodí, kde sa nachádza aj hodinový stroj, je baroková toaleta. Síce sa nedá použiť, ale ide o vtipnú kuriozitu. Zaujímavosťou je, že o hodiny sa už štyri generácie stará jedna rodina. V súčasnosti má v rukách žezlo Karol Nemeček. 

Súsošie Najsvätejšej Trojice tu 40 rokov nebolo

V roku 1949 sa totiž vtedajšiemu režimu nepáčili náboženské výjavy na soche, ktorá zdobí stred najfrekventovanejšieho námestia v Trnave. Niektoré kamene zo súsošia dokonca skončili v stavbách domov. Naspäť sa legendárne súsošie vrátilo na svoje miesto až po páde režimu.

Hrubý kostol má odkazy pre ďalšie generácie

V roku 2008 objavili počas rekonštrukcie veží vzácne listiny zo 17. – 19. storočia, ktoré predstavovali odkazy pre ďalšie generácie. A tak, logicky, k nim po ukončení opráv, pridali súčasníci odkazy z tejto doby v podobe rôznych novín, časopisov, film o Trnave a mnoho iných. A prečo Baziliku sv. Mikuláša volajú Hrubý kostol? Vraj sa v ňom v minulosti konali hlavné a dlhé omše, ktoré ľudia volali hrubé. 


Príbeh Dolnej brány je ako z Tróje

V 15. storočí sa husitom podarilo obsadiť mesto, a to metódou podobnou Trójskemu koňovi. V meste sa konal jarmok a husiti sa dostali do mesta prezlečení za kupcov. V noci napadli stráže na Dolnej bráne a vpustili do mesta celé vojsko, ktoré obsadilo Trnavu na tri roky. 

Ak vás tieto informácie zaujali, určite si stiahnite aplikáciu Špacírka Trnavou, v ktorej nájdete ďalšie zaujímavé príbehy v audio i písanej forme. 

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život