Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

08. 03. 2022

10 tipov na knihy pre malých aj starších čitateľov

10 tipov na knihy pre malých aj starších čitateľov

Marec si každoročne pripomíname ako mesiac venovaný knihám, kedy inokedy ako teraz sa preto hodí začítať sa do zaujímavého príbehu? V Arborii sa tešíme, keď svoje útulné byty meníte vďaka literatúre na miesta plné fantázie. Práve preto sme sa rozhodli priniesť vám niekoľko inšpirácií na knihy, ktoré zaujmú deti aj starších čitateľov, pričom vo výbere nechýbajú oddychovky ani ťažšie knihy, ktoré nútia k zamysleniu.

Gerda (Adrián Macho)

Veľrybka Gerda sa jedného dňa vyberá sa na plavbu šírim oceánom, kde hľadá nových kamarátov aj domov. Príbehy veľryby Gerdy sú určené deťom od 3 rokov, no ich krásne posolstvá určite oslovia aj dospelých. Nájdete ich v troch knihách: Príbeh veľryby, Strach má veľké oči a Malá veľrybka, všetky doplnené krásnymi ilustráciami Adriána Macha.

Prašina (Vojtěch Matocha)

Prašina je temné miesto v centre Prahy, kde nefunguje elektrina. Starobylé tajomstvo tohto miesta sa pokúša odhaliť skupinka troch kamarátov, ktorá musí čeliť partii protivníkov, ktorí sa nezastavia pred ničím. Napínavý dobrodružný príbeh je určený pre deti od 9 rokov a získal aj nomináciu na literárnu cenu Magnesia Litera.

Jaternice tiahnu na Paríž (Clémentine Beauvais)

Tínedžerky Astrid, Hakima a Mireille boli na svojej škole vyhlásené za Miss Jaternica, namiesto toho, aby sa však ostali doma ľutovať, vyrážajú na bicykloch za dobrodružstvom rovno do Paríža. Netradičný príbeh o šikane a problémoch tínedžerov získal mnoho ocenení a získal si srdcia mnohých čitateliek a čitateľov v tínedžerskom veku, ale aj dospelých.

Dievča, žena, iné (Bernardine Evaristo)

Oceňovaná kniha Dievča, žena, iné hovorí o osudoch dvanástich postáv, ktoré si hľadajú svoje miesto v Británii 20. aj 21. storočia, pričom sa snažia vyrovnávať so svojimi osobnými drámami a predsudkami spoločnosti. Kniha zaujme predovšetkým čitateľov, ktorí sa neboja netradičných foriem rozprávania.

Radostná správa (Peter Gärtner a Ďuro Balogh)

Komu inému, ako dvojke Lasica a Satinský by mohla byť venovaná kniha s podtitulom Komiksový príbeh legendárnej dvojice? Príbeh mapuje zrod, začiatky a vrcholné tvorivé roky Milana Lasicu a Júliusa Satinského zaujímavou komiksovou formou, ktorá osloví každého, komu ich tvorba niekedy spríjemnila aj menej radostné dni.

Listopád (Alena Mornštajnová)

Populárna česká autorka prináša príbeh z alternatívnej reality, v ktorej november 1989 dopadol úplne inak. V knihe sledujeme osudy dvoch hlavných postáv, ktoré sa v istom momente pretnú. Napriek tomu, že je príbeh fikciou, pôsobí mrazivo – najmä pri uvedomení si, že by mohlo ísť aj o desivú prognózu.

Kaviareň v Kodani (Julie Caplin)

Naopak, ľahšie a príjemnejšie témy ponúkajú knihy Julie Caplin zo série Romantické úteky. Kaviareň v Kodani, Pekáreň v Brooklyne, Cukráreň v Paríži a pripravovaná novinka Hotelík na Islande ponúkajú príjemnú dávku romantiky doplnenú atmosférou zaujímavých metropol a vôňou kávy či pečiva.

Diabolský plod (Tom Hillenbrand)

Príjemné osvieženie v žánri detektívok. Pri kulinárskej krimi s hlavnou postavou svojrázneho šéfkuchára Xaviera Kieffera si na svoje prídu nielen milovníci zaujímavých zápletiek, ale aj všetci, ktorí si radi pochutia na dobrom jedle. Opisy špecialít, predovšetkým z luxemburskej kuchyne, sú zaujímavým spestrením knihy.

V zajatí geografie (Tim Marshall)

Kniha s podtitulom Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o globálnej politike, má povesť moderného sprievodcu dejinami. Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov. Kniha tak dokáže zodpovedať a dať do kontextu aj aktuálne otázky, ako prečo je Putin posadnutý Krymom, prečo boli USA predurčené stať sa svetovou veľmocou, alebo čo stojí za čínskou expanziou.

Prečo spíme (Matthew Walker)

Všetci vieme, že by sme mali spať 8 hodín denne, ale prečo vlastne? A čo nám môže hroziť v prípade, že náš spánok dlhodobo podceňujeme? Na tieto otázky prehľadne a „ľudskou rečou“ odpovedá Matthew Walker, ktorý sa výskumami spánku zaoberá už niekoľko rokov.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život