Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

13. 09. 2021

4 tipy na oddych v prírode

4 tipy na oddych v prírode

Objavovanie krás okolia Trnavy ide ruka v ruke s letom, preto sme si pre vás prichystali výlety v blízkosti domova. Kam sa vybrať na turistiku nám poradil Marek Šimončič, ktorý je v okolitých kopcoch ako doma. Pre fanúšikov cykloturistiky máme pripravené jedno bonusové odporúčanie od Jozefa Pajerského, skúseného cyklistu.

Pre rodinu s deťmi

Dopravte sa do Smoleníc k hradisku Molpír, odkiaľ je krásny výhľad na Smolenický zámok. Vaše deti ocenia peknú hojdačku, ktorá sa nachádza na hradisku, je však trochu ukrytá, preto ju musíte najprv nájsť. Objavíte tam aj staré zruby, ktoré približujú, ako bývali naši predkovia,“ hovorí Marek. Pokračovať môžete k rázcestiu Vlčiareň, a to dvoma trasami: „Jedna vedie cez lesík a druhá cez skaly. Ani jedna z nich nie je náročná a decká by obe určite zvládli.“ Vo Vlčiarni sa nachádza príjemný posed a stretávajú sa tam dve turistické trasy. Pokračovať môžete dolinou Hlboča, ktorá je veľmi pekná hlavne na jar, kedy kvitne. Taktiež na nej narazíte na vodopád. „Myslím si, že deti by takáto prechádzka mohla zaujať. Nie je ani extrémne dlhá a dá sa prejsť za necelé dve hodinky,“ radí Marek.

Romantický výlet pre pár

Autobusom alebo autom sa jednoducho dostanete na Majdán, časť obce Horné Orešany. Odtiaľ môžete vystúpiť na vrch Starý plášť, kde sa nachádza lavička. „Je odtiaľ pekný výhľad, to miesto zväčša ľudia nenavštevujú často, preto, ak chce nejaký pár romantiku, viac chvíle pre seba, prípadne svoju polovičku požiadať o ruku, je to skvelé miesto,“ radí Marek. Na vrch sa môžete dostať aj z Plaveckého Mikuláša cez Červeň. Romantický západ slnka sa dá pozorovať na Jelenej hore. Podľa Mareka je to viac prechádzka, než túra a z Plaveckého Mikuláša trvá približne hodinu. Z tejto dediny sa dá vyšliapať aj na Kršlenicu, čo je príjemný skalnatý vrch, ktorý si už ale vyžaduje prudký polhodinový výstup. Odmenou za vašu námahu ale bude krásny výhľad. V okolí sa tiež nachádza Mon Repos, zámoček so zvláštnou atmosférou.

 

Pohľad na Malé Karpaty počas zlatej hodinky je nádherný. Romantický západ slnka sa dá pozorovať na Jelenej hore.

Pre partiu kamošov

Autom alebo autobusom v kombinácii s vlakom sa dopravte na Pezinskú Babu a odtiaľ pokračujte po červenej turistickej trase na vrchy ako Čmeľok alebo Skalnatá. „Skalnatá je pekný vrchol s výhľadom a popri vrchu Čmeľok je niečo, čo sa podobá na vojenský vysielač. Ak má niekto z partie dobrodružné chúťky, môže sa pri ňom odfotiť,“ približuje lokalitu Marek. Trasu môžete zakončiť na Zochovej chate alebo Čermakovej lúke, kde sa dá stanovať, opekať a je tam aj prameň. „Pokiaľ tvoria partiu fitnes ľudia a chceli by si trošku zamakať, môžu ísť z Vývratu na Vysokú, odkiaľ je krásny výhľad. Takisto sa dajú vybrať rôzne trasy podľa toho, na čo máte náladu,“ vysvetľuje Marek, „v blízkosti je aj jazero a keď zavriete oči, dá sa v ňom aj kúpať.“

Bonus na bicykli

Túto nenáročnú trasu môžete začať hocikde v Trnave. „Ja najradšej začínam pri staničnom parku a idem smerom ku Kamenáču. V Bielom Kostole sa napojím na poľné cesty a asfaltky, ktoré smerujú do Cífera,“ radí Jozef. Výhodou podľa neho je, že v tomto úseku autá bežne nechodia. Stretnete možno zajace alebo kombajn. Hoci sa asfalt netiahne celou trasou, dá sa zvládnuť aj na cestnom bicykli. Za Cíferom si môžete oddýchnuť na kúpalisku v Páci, a potom sa poľnou cestičkou vybrať do Hrnčiaroviec nad Parnou. Odtiaľ sa už poľahky dostanete do Trnavy. Celá trasa má cca 33 kilometrov, ktoré so svojím bicyklom zvládnete prejsť za približne hodinu a pol. „Odporúčam vyraziť tak, aby ste zastihli západ slnka,“ upozorňuje Jozef, pretože pohľad na Malé Karpaty počas zlatej hodinky je nádherný.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život