Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

22. 08. 2023

Budúcich prváčikov treba pripravovať na školu postupne

Budúcich prváčikov treba pripravovať na školu postupne

Aj keď v lete si by sme mali s deťmi oddychovať, nástup do školy je veľká zmena. Existujú spôsoby, ako ju zmierniť.

Kľúčovým obdobím je najmä august, kedy treba začať napríklad prispôsobovať spánkový režim. „V škole už popoludní deti nespia tak ako v škôlke, preto treba spať v noci zhruba 10 hodín,” vysvetľuje Lucia Brezovská, učiteľka z trnavskej školy Felix. 

Tréning nových vecí

V druhej polovici leta si tiež určite nájdite čas na nácvik nových úkonov. „Natrénujte otváranie a zatváranie aktovky a peračníka. Naučte dieťa chystať si pomôcky večer, nie ráno. Takisto s ním chystajte oblečenie a veďte ho k samostatnosti,” vymenúva Brezovská. 

Priestor treba venovať aj rozvoju mäkkých zručností. „Môžete hrať hry na trénovanie trpezlivosti a sústredenia sa, napríklad Človeče, nehnevaj sa. Čítajte spoločne s dieťaťom knihy, ktoré v ňom vzbudia záujem o čítanie. Naučte ho napísať svoje meno,” pokračuje Brezovská a dodáva, že trénovať treba aj vyfarbovanie, trhanie, strihanie či lepenie. 

Čo treba vedieť?

Na druhej strane by podľa Brezovskej malo dieťa pred nástupom do školy ovládať mnoho samoobslužných činností. „Ide o prezliekanie, viazanie šnúrok, ale dieťa by malo vedieť aj svoje meno a adresu, pravidlá cestnej premávky, jesť príborom, umyť si ruky, použiť vreckovku a ovládať slušné frázy typu “ďakujem,” vymenúva Brezovská. V škole sa jednoducho vyžaduje samostatnosť, preto nie je od veci si tieto aktivity zopakovať. 

Aby školu mali radi

Škola je pre deti prostredím s novými pravidlami a režimom. Podľa Brezovskej sa môžete napríklad s dieťaťom zahrať na školu, aby sa tam lepšie adaptovalo. „Hračky sú v tomto prípade žiaci a dieťa učiteľ,” opisuje. Rovnako odporúča zhovárať sa s dcérkou alebo synčekom o tom, čo všetko sa v škole naučí.

Z prvého dňa v škole urobte slávnosť so všetkým, čo k tomu patrí. Okrem oblečenia môžete ísť na slávnostný obed alebo zmrzlinu. „Urobte si pekné fotky, darujte pani učiteľke kvet. Predovšetkým sa však s dieťaťom rozprávajte, aké má pocity, čo sa mu páčilo a na čo sa teší,” uzatvára Brezovská. 

Aké zmeny vás čakajú od septembra?

Radí pani učiteľka Lucia Brezovská:

  • Vstávanie do školy prinesie nové výzvy. Je vhodné mať nachystanú tašku a oblečenie deň vopred.
  • Dodržiavať spánkový režim je samozrejmosť. 
  • Rodičia by sa mali prichystať na to, že musia prvákovi pomáhať s prípravou do školy, pokiaľ si na to nezvykne. Dôležitá je kontrola a spoločné učenie a domáce úlohy.
  • Netreba zabúdať na prípravu desiaty, do ktorej môžete zapojiť dieťa, príp. plánovať, čo bude mať na desiatu (mala by byť pestrá a vyvážená). Zamyslite sa nad tým, či sa bude dieťa stravovať v škole alebo doma. 
Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život