Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

01. 12. 2020

Fakty o vianočných sviatkoch, ktoré vás prekvapia

Fakty o vianočných sviatkoch, ktoré vás prekvapia

Aj tento rok sme sa rozhodli priniesť do Arborie vianočnú atmosféru v podobe stromčeka, ktorý vám bude spríjemňovať najbližšie dni. Viete však, ako dlho trvá, kým takýto strom vyrastie, alebo prečo nosí Ježiško červené oblečenie? Tieto a aj iné zaujímavosti sa dozviete v našom článku.

Vývoj vianočného stromčeka

Ozdobovanie stromčeka siaha do minulosti viac, ako by ste si možno mysleli. Prvé náznaky vianočných stromčekov môžeme nájsť v starovekom Ríme a Egypte, kedy počas zimného slnovratu zdobili svoje domácnosti zelenými vetvičkami. Tie mali slúžiť ako pripomienka toho, že jedného dňa zmizne sneh a príde jar.

fakty_vianoce

Hovorí sa, že prvý stromček, ktorý sa približuje dnešnej podobe, priniesol princ Albert svojej žene, kráľovnej Viktórie. Keď sa kresba kráľovskej rodiny pri stromčeku dostala do londýnskych novín v roku 1848, okamžite táto správa obletela takmer celý svet.

Obľúbené vianočné vence

Vence a Vianoce tvoria nerozlučnú dvojicu. Zelený veniec symbolizuje tŕňovú korunu, ktorú mal na hlave Ježiš počas ukrižovania. Postupom času sa do vencov pridali tradičné vianočné farby – zelená, červená a zlatá. Červená symbolizuje krv, zelená predstavuje život a zlatá reprezentuje kráľovstvo a svetlo. Vo vencoch sa najčastejšie používajú vždyzelené rastliny, ktoré majú predstavovať kontinuitu života a prírody aj počas temných a chladných zimných dní.

Najznámejšie vianočné dary

Ak sledujete vianočné stromčeky z celého sveta, určite ste už aspoň raz videli smrek, ktorý každý rok prináša vianočnú atmosféru Londýnčanom na Trafalgarskom námestí. Tento smrek je pravidelný vianočný darček, ktorý Britom už od roku 1947 venujú Nóri. Ide o poďakovanie za podporu počas druhej svetovej vojny.

fakty_vianoce

Koľko darčekov kupujete svojim polovičkám alebo deťom? Ak ste si už pri kupovaní bicykla povedali, že tento darček je obrovský, prezradíme vám, že existujú aj väčšie. Za najrozmernejší vianočný darček sa považuje Socha slobody, ktorú Francúzi darovali Američanom na Vianoce v roku 1886.

Vianočné piesne, stromčeky a iné zaujímavosti

Ježiška si už nevieme predstaviť inak ako v červenom oblečení. Pôvodne však najčastejšie nosil zelenú, fialovú alebo modrú. Až keď v 30. rokoch „obsadila“ Santa Clausa do svojich reklám spoločnosť Coca Cola, začala ho obliekať do dnes už typickej červenej farby.

Vianoce bez stromčeka? Pri tejto myšlienke niektorí ľudia dostávajú infarktové stavy. Každý rok sa v Európe vypestuje približne 60 miliónov vianočných stromčekov, ktoré zdobia domácnosti. Kým sa však takýto stromček zasadí a predá do rodiny, potrebuje takmer 15 rokov na to, aby vyrástol.

fakty_vianoce

Ktorú pesničku si najčastejšie spievate počas vianočných sviatkov? Keď sa pozrieme na rebríčky predaja, za tú najpopulárnejšiu môžeme považovať skladbu White Christmas od Bing Crosbyho. Od roku 1942 sa predalo viac ako 50 miliónov kópii.

Či už patríte medzi vianočných nadšencov, alebo skôr tieto sviatky pretrpíte, ide o jedno z najkrajších období roka, ktoré si užívame s tými najbližšími.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život