Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

12. 07. 2023

Ihriská a športoviská v Arborii slúžia aj na vzájomné spoznávanie obyvateľov

Ihriská a športoviská v Arborii slúžia aj na vzájomné spoznávanie obyvateľov

Veselý džavot detí, mamky a ockovia pohrúžení do rozhovoru. Obďaleč sa partia tínedžerov snaží posilňovať s vlastnou váhou. Aj to sú pohľady, ktoré denne zažívame v Arborii práve vďaka našim ihriskám a športoviskám.

Obľúbenosť ihrísk a športovísk v Arborii je enormná. Môže za to aj fakt, že pri ich projektovaní počúvali architekti aj obyvateľov, a to prostredníctvom predajcov. Tí zbierali od obyvateľov nápady a podnety, ktoré komunikovali priamo s autormi všetkých herných plôch a športovísk v našej štvrti. 

„Každé jedno ihrisko sme dizajnovali tak, aby bolo unikátne nielen po dizajnovej a funkčnej stránke, ale aj z hľadiska farebnosti. V Arborii sa zameriavame aj na inklúziu a spoločným znakom herných plôch je prístupnosť pre všetkých,” hovorí jeden za autorov detských ihrísk a aj Relax Parku architekt Juraj Jurík zo Studio 21.

Komunita vzniká vonku

Naša mestská štvrť je rajom pre deti a na svoje si tu prídu nielen drobci, ale aj veľkáči. Byť na čerstvom vzduchu a hrať sa s rovesníkmi je predsa zábava a každý z nás má na takéto detstvo len tie najkrajšie spomienky. Práve športoviská a ihriská v Arborii prispievajú k jej celkovému komunitnému charakteru. 

„V Arborii nemáme len prostredie na hru, ale aj na vzájomné spoznávanie obyvateľov bytového komplexu Arboria,” vysvetľuje Juraj Jurík. Nových kamarátov si na hojdačke alebo šmykľavke nenájdu len deťúrence, ale rovnako často aj dospeláci. Je to aj vďaka herným prvkom bez váhového obmedzenia. Je dôležité, aby sa mali možnosť zahrať aj „veľké deti“, a to nielen rodičia, ale napríklad aj „dieťa v dospelom tele“ s mentálnym obmedzením. Ide o jeden z princípov inklúzie, a to umožniť hru čo najširšiemu spektru návštevníkov.

Na stretávanie starých aj nových známych tiež slúži aj Relax Park. Toto športovisko si užijú všetci, ktorí radi cvičia s vlastnou váhou, ale aj fanúšikovia kolektívnych športov. Napríklad, bez susedských futbalových turnajov, si už nikto Arboriu nevie predstaviť. 

Bezpečnosť na prvom mieste

Každý rodič dbá v prvom rade o bezpečnosť svojich potomkov. Katastrofické scenáre sú však v Arborii nepravdepodobné. Architekti totiž vsadili na také herné prvky, ktoré sú maximálne bezpečné a premyslené s ohľadom na zamedzenie úrazu, ale s primeranou mierou rizika. 

„Medzi ich výrobcami sú firmy, ktoré priamo vytvárajú celoeurópsku bezpečnostnú normu. Okrem toho, herné prvky v Arborii podliehajú niekoľko stupňovej kontrole kvality,” vysvetľuje architekt Juraj Jurík. 

Ďalším potenciálnym rizikom sú automobily a verejná doprava, ale ani tu sa netreba ničoho báť. „Statická doprava v Arborii je vytlačená na okraj zóny, takže urbanistické usporiadanie obytných blokov vytvára bezpečný verejný priestor pre deti,” hodnotí Július Kráľovič, manažér projektu Arboria.  

Starosti si netreba robiť ani kvôli skleneným črepom, ohorkom či inému neporiadku. V Arborii je vždy čisto, za čo sú zodpovední aj samotní obyvatelia. „Spomínané komunity, ktoré tu vznikajú, chránia svoj priestor pred vandalizmom,” konštatuje Juraj Jurík. 

Zdravý vývin 

Okrem zdravých účinkov pobytu na čerstvom vzduchu, majú detské ihriská v Arborii ďalšie benefity. O tom, že deti prirodzeným spôsobom športujú a hýbu sa, nie je pochýb. Už len lezenie na takých preliezkach posilňuje svalstvo na celom tele. „Na lanových prvkoch sa trénuje koordinácia pohybov a napríklad konkrétne použitá lanová zostava v Relax parku je vhodná aj pre deti so zrakovým znevýhodnením. Lezenie prebieha v malej výške nad zemou, a tak prípadný pád zo zostavy nespôsobí šok,” hovorí architekt. 

Na našich ihriskách si deti okrem fyzických zručností rozvíjajú aj rôzne mäkké zručnosti, ktoré sú v súčasnosti mimoriadne dôležité. „Komponenty na detských ihriskách v Arborii sú vyvíjané spolu s detskými psychológmi a pedagógmi.  Herné prvky svojím dizajnom napríklad podnecujú fantáziu, a teda do budúcna aj empatiu,” uvádza Juraj Jurík.

Deti sa tu vedia naučiť aj samostatnosti či dôvere vo vlastné schopnosti. Dieťa, ktoré necháme skúšať všetky možnosti ihriska, sa naučí odhadnúť svoje schopnosti i možné nebezpečie. Ak sa deti hrajú napríklad spolu, pomáha im to rozvíjať kooperáciu. Vhodným herným prvkom je napríklad domček s kladkami, kde si musia deti pri naberaní štrku navzájom pomáhať.

Dať si poriadne do tela si však môžu aj dospeláci. Vďaka Relax Parku to nebolo nikdy jednoduchšie a získať kondičku je možné priamo pod svojimi oknami bez drahých vstupeniek do fitness centier. „Relax Park sa nachádza na konci Arborie, aby mali športovci pokojný priestor na cvičenie. Stále je však v pešej dostupnosti,” vysvetľuje Július Kráľovič. 

Detské ihriská a funkčné športoviská sú benefitom, ktorý sa oplatí. Ich existencia v mestskej štvrti zvyšuje kvalitu života, mieru socializácie a pozitívne pôsobí aj na zdravie obyvateľov. Negatíva by sme hľadali asi ťažko, a práve preto sa v Arborii nebýva, ale žije. 

Foto: Fotoarchív Studio 21

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život