Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

06. 02. 2023

Na čo si dať pozor pri kúpe a montáži klimatizácie

Na čo si dať pozor pri kúpe a montáži klimatizácie

Ideálne je, ak si inštaláciu klímy nenecháte na letné obdobie. Práve vtedy je po nich veľký dopyt, takže sú drahšie a celý proces trvá dlhšie. 

Na trhu existujú dva základné typy klimatizácií – mobilné a nástenné. Prvé menované netreba nikam montovať, pretože sa dajú jednoducho položiť do miestnosti a hadica je vyvedená cez pootvorené okno. Tým sa čiastočne znižuje jej účinok a navyše, mobilná klíma je tiež dosť hlučná. 

Lepšou investíciou sú nástenné klimatizácie, ktoré všetci poznáme ako biele krabičky na fasádach budov. Ide o vonkajšiu kondenzačnú časť. Okrem toho pozostáva táto klíma z vnútornej chladiacej jednotky a potrubia, cez ktoré prechádza chladiaca zmes. 

To, či potrebujete v byte viacero vnútorných jednotiek, závisí od jeho veľkosti a vašej potreby. Niekomu stačí vychladiť len jednu miestnosť, iný chce mať príjemnú teplotu všade. Vtedy je možné uvažovať o multisplitovej klimatizácii s viacerými vnútornými jednotkami. V tomto prípade väčšinou postačí len jedna vonkajšia jednotka. Ide ale o drahšie riešenie, preto mnohí volia rovnaký počet vonkajších a vnútorných jednotiek, čo je lacnejšie, ale menej vizuálne príťažlivé. 

Pri výbere nástennej klimatizácie sa netreba riadiť iba rozlohou priestoru, ale aj energetickou spotrebou. Dnes sú už na trhu energeticky úspornejšie klimatizácie. Napríklad pri rozlohe 40 – 60 m2 má klimatizácia výkon 5 kW. Dnešné klimatizačné jednotky sú však vyrábané invertným spôsobom. Na začiatku pracujú na 120 %, ale po vychladení už len teplotu udržiavajú a fungujú na 20 %. Dôležitým parametrom je aj hlučnosť, takže ak máte citlivý spánok alebo malé deti, treba určite voliť klímu, ktorá je najtichšia. 


Samotná klimatizácia má viacero ďalších funkcií, ktoré rozhodujú o jej cene. Mnohé disponujú ovládaním na diaľku. Je to výhodné najmä pre ľudí, ktorí pri priamom kontakte s klímou postihujú respiračné ochorenia. Zapnúť alebo vypnúť chladenie si tak viete pomocou smartfónu, aj keď nie ste doma. Moderné klimatizácie dokážu zároveň čistiť vzduch od baktérií či vírusov a taktiež majú schopnosť upravovať vlhkosť vzduchu v miestnosti, čo je dôležitý parameter kvality života a zdravia a zohráva úlohu aj pri šetrnom kúrení. Apropo, vybrať si môžete aj takú klimatizáciu, ktorá dokáže v zime kúriť.

Keď už máte klimatizáciu vybratú, na rade je montáž. Väčšina predajcov poskytuje aj túto službu, ktorá eliminuje kopec starostí. Inštalácia trvá zhruba 5 hodín a je dobré upozorniť susedov, že sa u vás bude pracovať. Montáž totiž často vyžaduje zabudovanie hadice do steny. Kým však ku vám prídu montážnici, skontrolujte, aké sú podmienky úprav fasády vo vašom bytovom dome. V niektorých prípadoch treba požiadať o súhlas nadpolovičnú väčšinu vlastníkov, pretože vonkajšia jednotka je zásahom do spoločnej fasády. Inokedy si zas treba pozrieť dokumentáciu ku kúpnej zmluve, v ktorej sa vás bytový dom berie ako architektonické dielo a je potrebný súhlas developera. 

Ak ste toto všetko zvládli, tak netreba zabúdať, že klimatizačné jednotky a potrubie, treba pravidelne, aspoň raz ročne servisovať. 

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život