Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

05. 05. 2022

Opýtali sme sa mám, čo na materstve najviac milujú

Opýtali sme sa mám, čo na materstve najviac milujú

Čo je najkrajšie na tom byť mamou a čo je naopak v tejto role to najnáročnejšie? Prečítajte si úprimné odpovede, v ktorých sa nájde každá mamina. 

Lenka (má dvojročnú dcérku)

Materstvo mi dalo poznanie, že viem niekoho ľúbiť až tak, že by som za neho dokázala obetovať aj svoj život. Pocit, že po svete pobehuje človiečik, ktorý zdedil moje povahové vlastnosti, to je na nezaplatenie. Myslím, že nejedna mama by mi dala za pravdu – byť mamou je to najkrajšie a zároveň najnáročnejšie obdobie v živote ženy. Fascinujúce je tiež vidieť, ako dieťa rastie, ako sa od vás učí, ako sa zdokonaľuje, ako kopíruje všetko, čo robíte, ako sa správate k druhým a k sebe samému. Ako rodič ste celoživotný učiteľ toho dieťaťa, ktorý sa stáva vašim druhým „ja“. Narodením dieťaťa sa z matky a dieťaťa stáva jeden nerozdeliteľný celok, a to je asi to najkrajšie, čo môže na materstve byť. 

Na druhej strane, najnáročnejšie je prebrať na seba zodpovednosť za niekoho iného. Vedieť sa postarať, keď je dieťa choré, poradiť, keď ho niečo trápi, vypočuť ho a usmerniť. Jednoducho, byť psychológom, lekárom, pedagógom, kuchárom, opatrovateľkou, mamou, kamarátkou v jednej osobe. Tento multitasking je často náročný. Nájsť si pre dieťa dostatok adekvátneho času napriek hektickej dobe, v ktorej žijeme je tiež veľká výzva. 

Mária (má dve dcérky vo veku 4 roky a 11 mesiacov)

Najviac si užívam, keď pri nich môžem zaspávať a tiež sledovať, ako už spinkajú, lebo vtedy pripomínajú také anjeliky. Veľmi milé je keď príde za mnou staršia dcéra, ktorá ma vypusinkuje a povie: “Maminka, veľmi ťa mám rada.” Mladšia, ktorá ešte nerozpráva, vždy keď ma po prebudení uvidí, otvorí ústa na široko a chce sa hneď túliť. Takéto okamihy sú nezabudnuteľné. 

Najnáročnejšie na materstve je, že o dieťa sa stále bojím, nemôžem ho pustiť z očí a stále musím dávať pozor, aby sa mu niečo nestalo. Navyše, keď sú deti malé, treba im osobitne variť a hodinu ich uspávať, a to ich ešte treba pred tým poriadne unaviť (smiech). Náročné sú aj prebdené noci, napríklad keď sú detičky choré. 

Paula (má štvorročnú dcérku a dvojročného syna)

Podľa mňa je na úlohe mamy najkrajšie to, že mám malého človeka – parťáka, ktorý ma má bezpodmienečne rad a obľubuje so mnou tráviť čas. Tá radosť v očiach, keď sa odniekiaľ vrátim a deti sú tak šťastné, že sú zas so mnou…U nás doma rada sledujem aj vzájomný vzťah súrodencov, to ako sa majú radi, ako sa dopĺňajú. Stále ma prekvapuje, koľko toho malé deti dokážu a chápu a aké sú empatické. Napríklad, keď mi je zle, tak staršia dcéra ma pohladká a dá mi pusu na líce, no proste čistá láska. 

Najťažšie je ale prijať ten takmer nijaký voľný čas pre seba. Keď sú deti staršie, tak sa dá chodiť von aspoň na striedačku – muž stráži a žena ide a naopak. Keď boli deti malé, tak bolo pre mňa dosť frustrujúce, že som nemohla ísť takmer nikde. Zároveň mi je ľúto, že sa s manželom nevieme dostať niekam spolu ako manželský pár. Keď niekto nemá rodinu ochotnú strážiť deti, tak sa nedostane s mužom večer do mesta, do divadla a podobne. Ďalšiu vec, ktorú riešim je výchova. Existuje mnoho návodov, ale nie všetko funguje na všetky deti rovnako. V mnohých situáciách, najmä keď boli deti malé, sme sa snažili len reagovať tak, ako nám v aktuálnej situácii prišlo spravne a keď sa pozriem spätne, spravili aj veľa chýb. 

Monika (má dvojročného synčeka)

Byť mamou pre mňa znamená, že sa mám vždy kam vrátiť a privítajú ma s úsmevom a radosťou. Aj keď len vyjdem zo sprchy (smiech). Najkrajšie je na tom asi to, že človiečik, ktorý je pre teba celý tvoj svet to opätuje, a ty si stredom jeho vesmíru. 

Na materstve bolo pre mňa spočiatku jednoznačne najnáročnejšie vyrovnať sa s deficitom spánku. S odstupom času vnímam ako najťažšie zvládanie strachu a snahu mu nepodľahnúť. Občas sa zastavím pritom, že čo keď sa stane niečo zlé a ja tam nebudem, aby som pomohla alebo že ho raz niečím sklamem. Je to tak, ako sa hovorí – byť mamou je pre mňa to najkrajšie a, zároveň, to najťažšie, čo sa mi v živote stalo.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život