Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

04. 10. 2022

Som v bytovom dome nový. A čo teraz?

Som v bytovom dome nový. A čo teraz?

Mať aspoň nejaké susedské vzťahy je nielen užitočné, ale v mnohých prípadoch aj príjemné. Skamarátiť sa s ľuďmi odvedľa však môže byť pre mnohých ľudí výzva a pritom je to často len o drobnostiach.

Ak by sme boli v americkom filme, určite by sme všetkým susedom z vchodu upiekli koláče a zaniesli ich ako “prístupné”. Je to pekná tradícia, ale pri nadväzovaní vzťahov celkom postačí aj otvorený a komunikatívny prístup. „S našimi susedmi sme sa zoznámili hneď, ako sme sa nasťahovali cez zábradlie na našich balkónoch. Dali sme sa do reči a rovno sme si aj potykali. Aj keď viem, že prvý dojem nie je vždy smerodajný, v tomto prípade bolo hneď jasné, že s nimi nebude žiadny problém,” spomína si Peťo, ktorý sa kamaráti nielen s obyvateľmi odvedľa, ale aj susedmi z vyššieho poschodia či z rovnakej chodby. 

Odhodenie zábran bolo kľúčové aj pre Paulu. „Sused kosil dvor a vyzeral dosť smiešne, lebo mal vlasy zopnuté štipcom. Zrazu prestal kosiť a pozdravil sa. Potykali sme si a ospravedlňoval sa za svoj výzor. Zavolal aj manželku a hneď sme si padli do oka,” opisuje prvé momenty Paula. Ani Peťo, ani Lenka nemali pri stretnutí so susedmi vybudovaný plot alebo zábranu na terase. Práve odbúranie nielen fyzických, ale aj mentálnych zábran je pri nadväzovaní kontaktov so susedmi kľúčové. Treba jednoducho chcieť, nebáť sa a tešiť sa, že si nájdeme nových kamarátov. 

Spoločný čas

Aj keď je prvý dojem dôležitý, komunikácia by sa nemala obmedziť iba na občasné pozdravy alebo úslužné dialógy. „Stačilo pár debát na terase, v kaviarni neďaleko bytu alebo pri večernom posedení u nich v predzáhradke. Sadli sme si názorovo aj ľudsky. Často sa stretneme u niekoho doma pri dobrom jedle a pití a konverzáciach často až do neskorých nočných hodín,” pochvaľuje si vzťahy Peťo. Aj Paula sa sa susedmi rozhodla, že by si mali spolu posedieť. „Oni už mali sedenie, tak nás pozvali na grilovačku ako prví,” pochvaľuje Paula, ktorá si s novou susedkou často píše správy a kávičkuje, keď je na to čas. Ak sme so susedmi na rovnakej vlnovej dĺžke, je to len bonus. Vzťahy však utužuje najmä spoločne strávený čas, rovnako aj občasná nenútená či vyžiadaná výpomoc. 

„Keď si potrebujeme vzájomne niečo požičať alebo pomôcť, tak to je bez debaty a robíme to automaticky. Po mesiacoch bývania už máme takú dôveru, že sme im počas našej dovolenky nechali bez problémov kľúče od nášho bytu v prípade núdze,” hovorí Peťo. Paula prenechala susedom starostlivosť o záhradu, keď išli na dovolenku a tak sa udialo aj v opačnom garde. „Dokonca, keď videli, že ešte nemáme kuchyňu, urobili nám večeru. A stále nám nosia nejaké koláče,” smeje sa Paula. 

Ako na to?

Dobré vzťahy so susedmi sú aj o vzájomnej tolerancii a rešpekte. „Nebudem vŕtať o desiatej večer, lebo viem, že by to niekomu mohlo prekážať,” potvrdzuje Paula. Podľa Peťa je podstatné riešiť problémy s chladnou hlavou. „Namiesto toho, aby som niekoho osočoval, hádal sa a robil problémy, viem veci riešiť normálne. Všetko je o ľuďoch a susedov si nevyberieme, ale za nás môžem povedať, že na tých našich sme mali fakt veľké šťastie,” uzatvára Peťo.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život