Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

18. 02. 2021

Wabi-sabi je interiérový trend plný jednoduchosti, prírody a pokoja

Wabi-sabi je interiérový trend plný jednoduchosti, prírody a pokoja

Interiérové trendy odchádzajú a prichádzajú každým rokom. Kým niektoré zaznamenajú taký boom, že sa o nich hovorí ešte niekoľko dekád, iné zas zostávajú v úzadí. Medzi menej známymi trendmi, ale s o to väčším potenciálom, nájdeme aj wabi-sabi.

Ako už názov wabi-sabi napovedá, zrodil sa v Japonsku a vo voľnom preklade znamená hľadanie krásy v nedokonalostiach. Presne tak. Ak chcete mať tento štýl doma, nemusíte hľadať luxusné a dokonalé interiérové kúsky. Keď si rozdelíme toto slovo na drobné, tak wabi predstavuje pokorný a jednoduchý život v spojení s prírodou a sabi zas predstavuje schopnosť akceptovať životný cyklus so všetkým čo prináša, či už sú to dobré veci alebo nedokonalosti.

wabi_sabi

Pri wabi-sabi zabudnite na dokonalosť

Môže sa zdať, že tieto dve veci sú na prvý pohľad nezlučiteľné. Pri takýchto abstraktných trendoch je to úplne normálne. Stačí si osvojiť jeho hlavné zásady, ako je zachovanie autenticity, vzdušnosti, neodcudzovať staré veci a vo svojej jednoduchosti priniesť do domova pokoj a mier. Znie to komplikovane? Jednoducho povedané, ak chcete mať byt zariadený v štýle wabi-sabi, zabudnite na dokonalosť a na to, že si každý mesiac kúpite do bytu niečo nové. Pre niektorých predstavuje wabi-sabi viac ako iba interiérový trend. Znamená pre nich životnú filozofiu, ktorá im pomáha aj v bežnom živote pri akceptovaní toho, že nie vždy všetko môže byť dokonalé.

Aby sme nezostávali iba vo filozofickej rovine, existuje niekoľko tipov, ktoré vyčarujú wabi-sabi atmosféru aj u vás doma:

Prírodné materiály – ako sme už spomínali, jedným zo základných princípov wabi-sabi je spojenie s prírodou. S tým súvisia aj použité materiály v interiéri. Drevo, betón, terakota, bavlna. Je len na vás, aký druh prírodných materiálov si vyberiete. Skúste sa pri výbere vyhnúť masovým obchodom a nebojte sa zaobstarať si aj starší second hand kúsok alebo podporte domácich remeselníkov.

wabi_sabi

Jednoduchosť nadovšetko – ak máte už ako takú predstavu, čo všetko doma potrebujete alebo chcete, zamyslite sa, ako jednotlivé prvky v byte usporiadate. Vec, na ktorú by ste mali myslieť je jednoduchosť. Týka sa to vzorov na textíliách, dekorov, ale aj počtu nábytku v byte. Pri umiestňovaní nábytku dbajte dôraz na negatívny priestor tak, aby ste zachovali vzdušnosť izieb. V štýle wabi-sabi nemusí všetko k sebe dokonale ladiť, podstatná je funkčnosť. Preto sa ako dekorácie najčastejšie používajú živé kvety, ktoré čistia ovzdušie a upokojujú našu myseľ.

Povýšte nedokonalosť na vyššiu úroveň – aj keď sa pri wabi-sabi hovorí o nedokonalosti ako hlavnej zložke, nemýľte si ju s neporiadkom alebo s chorobným hromadením vecí. Všetky veci v byte musia mať stále svoj systém a miesto. Najčastejším príkladom nedokonalosti sú miesta v byte a dekorácie, ktoré môžu pôsobiť nedokončeným dojmom.

wabi_sabi

Skúste sa (ne)zladiť – zladiť farebne závesy s nábytkom, vankúšmi a dokonca zarámovať fotografie tak, aby všetko spolu ladilo, je skutočne jednoduché. Pri wabi-sabi sa na interiér pozeráme viac chaoticky s tým, že jednotlivé prvky nemusia byť v súlade, ale nemôžu ani vytŕčať. Je to zložitejšie, ako sa vám môže na prvý pohľad zdať. Nebojte sa z vašej obľúbenej sedačky spraviť srdcový kúsok obývačky, aj keď nebude dostatočne ladiť k nábytku. Dôležité je, aby ste vytvorili domácu a pokojnú atmosféru.

Wabi-sabi patrí medzi dizajny, o ktorých sa až tak nehovorí, ale očarí všetkých tých, ktorí obľubujú minimalistický dizajn.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život