Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.
Každú hodinu sa v Európe zapnú štyri milióny naplnených práčok. Nielenže tak spotrebúvame veľa vody a energie, ale ešte aj znečisťujeme vodné toky malými plastovými časticami. Pranie tiež môže poškodiť oblečenie a skrátiť jeho životnosť. Nasledujúce kroky vám môžu pomôcť znížiť uhlíkovú stopu a ušetriť nejaké to euro v peňaženke.
1. Na akej teplote periete?
Ak zmeníte teplotu vody z horúcej na teplú, môžete znížiť spotrebu energie na polovicu. Proces ohrevu totiž predstavuje až 90 % použitej energie pri praní.
2. Menej je viac
Perte iba keď je to naozaj potrebné. Ak nie je oblečenie viditeľne špinavé alebo ak nezapácha, môžete ho ešte nosiť. V dnešnej dobe je už luxus prať veci po jednom nosení, samozrejme, okrem spodného prádla či ponožiek. Navyše, oblečenie sa pri častom praní a sušení opotrebúva a uvoľňuje malé plastové vlákna.
3. Práčku naplňte čo najviac
Práčky spotrebujú približne rovnaké množstvo energie bez ohľadu na veľkosť náplne. Využite ich plnú kapacitu, aby ste maximalizovali efektivitu. Niektoré výskumy tiež hovoria, že ak je v práčke viac vody než oblečenia, mikroplasty sa uvoľňujú v oveľa väčšej miere.
4. Používajte ekologické pracie prostriedky
Niektoré pracie prostriedky obsahujú polyvinylalkohol (PVA), ktorý sa síce rozpustí vo vode, ale môže prispievať k plastovému znečisteniu. Ide najmä o rôzne pracie kapsuly. Práškové prostriedky alebo gély sú lepšou voľbou. Ideálne je, ak nakupujete v bezobalovom obchode, kde kúpou eliminujete ďalšie plastové obaly. Rovnako aj pracie produkty sú tu šetrné k vode. V Trnave je týchto obchodíkov hneď niekoľko.
5. Uvažujte nad spôsobom sušenia
Sušenie vonku je ideálne riešenie a oblečenie aj pekne prevonia a ak sušíte v byte, tento proces zas prevonia váš príbytok. Sušenie na vzduchu šetrí energiu a predlžuje životnosť oblečenia. Zároveň zabraňuje uvoľňovaniu mikroplastov. Pri sušení zaveste oblečenie tak, aby sa zabránilo pokrčeniu, nebudete tak musieť žehliť. Napríklad, tričká zaveste na vešiak a ťažšie materiály položte na rovný povrch. Ak predsa len musíte použiť sušičku, nastavte práčku na vyššie otáčky, skráti to čas sušenia a zníži spotrebu energie pri sušení.
6. Myslite dopredu aj pri nakupovaní
Syntetické materiály, ako napríklad polyester, uvoľňujú pri praní a sušení viac mikroplastov. Uprednostňujte prírodné vlákna, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pred praním a sušením radšej skontrolujte starostlivosť o oblečenie. Niektoré materiály môžu vyžadovať špeciálnu starostlivosť, aby sa zabránilo ich poškodeniu.
Zdroj: Washington Post