Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

07. 05. 2024

Maľovanie bytu nie je náročné, ale vie potrápiť

Maľovanie bytu nie je náročné, ale vie potrápiť

Ak ste sa rozhodli vymaľovať si byt alebo niektoré miestnosti na vlastnú päsť, prinášame vám tipy, ako predísť typickým chybám začiatočníkov. 

 • Na jednu väčšiu miestnosť si vyhraďte aspoň dva dni. Ak nie ste sami, práca ide, samozrejme, rýchlejšie.
 • Pred tým než sa pustíte do práce, skontrolujte, či máte všetko potrebné náradie:
  1. Valčeky – ak máte rovné steny, postačia penové, ale ak je povrch nerovnomerný, odporúčame valčeky z mikrovlákna. S tými ide maľovanie o trochu rýchlejšie. 
  2. Štetce – slúžia na menšie priestory, napríklad okolo vypínačov alebo okien.
  3. Teleskopická tyč – dá sa nasadiť na valček, a tak môžete maľovať v pohodlí aj stropy. 
  4. Fólia na zakrytie nábytku a podlahy, aby ste mali na konci menej upratovania. 
  5. Páska na oblepenie predmetov, okolo ktorých budete maľovať, ako napríklad vypínače, okenné rámy, radiátory a podobne. 
  6. Farba – treba si vybrať toľko, koľko reálne spotrebujete. Myslite na to, že pri maľovaní sa zvyčajne natierajú steny dvakrát. Na obale od farby však vždy píše, na koľko metrov štvorcových je jedno balenie. 
  7. Stieracia mriežka na otieranie valčeka alebo štetca. 
  8. Nezabudnite na vedrá na farbu, ale v niektorých prípadoch sa môže zísť aj stierka, brúsny papier alebo brúsna špongia a špachtľa.
  • Vypracte miestnosť, alebo dajte nábytok do stredu a prikryte ho. Páskou oblepte spomínané vypínače a ďalšie miesta na stene, ktoré vyčnievajú, ako napríklad stropné svietidlá. Prikryte aj podlahu.
  • Skontrolujte, či máte všade omietku. Ak niekde odpadla, naneste stierku. Najskôr však natrite problémové miesto penetrákom. Keď nanesiete stierku pomocou špachtle, treba počkať, aby vyschla. Potom prípadné nerovnosti prejdite šmirgľom, aby bola stena rovná.
  • Očistite stenu od nánosov prachu, poprípade pavučin, inak farba nesadne. 
  • Nezabudnite na ochranné pomôcky na vlasy a oči. Dobré je mať také  oblečenie, ktoré zakryje celé telo, pretože sa potom v sprche dosť natrápite s odstraňovaním farby z pokožky.
  • Aby farba lepšie držala, odporúča sa pretrieť steny penetračným náterom, najmä v prípade, ak idete maľovať na starý náter. Môžete tak predísť nepríjemnému olupovaniu starej vrstvy počas maľovania. Ak máte v niektorých častiach bytu plesne, odporúčame protiplesňový náter. V miestach, akými sú napríklad pivnice je zas fajn, ak protiplesňový náter pridáte podľa návodu na obale aj do farby.
  • Pred tým než sa so štetcom alebo valčekom dotknete steny, poriadne ním prejdite cez stieraciu mriežku. Príliš veľa farby sa ťažko rozotiera a väčšina by vám nakvapkala na zem alebo na natreté plochy. 
   • Pri samotnom maľovaní začnite od stropu, až potom prejdite k stenám. Vždy sa riaďte pokynmi na obale farby, pretože tú treba napríklad zriediť s vodou v určitom pomere. Pred maľovaním poriadne farbu premiešajte.
   • Keď je miestnosť vymaľovaná skontrolujte, či sa niekde nenachádzajú šmuhy alebo či je všade náter rovnomerný.
   • Zvyčajne stena potrebuje dva nátery, najmä ak maľujete na odlišný oďtieň. Nechajte stenu dobre vyschnúť a pokračujte napríklad na ďalší deň. Čím je vyššia vlhkosť vzduchu, tým pomalšie steny schnú.
   • Na záver už len upratovanie. Ak ste všetko správne zakryli a zalepili, nemalo by ho byť veľa. Na škvrny od farby postačí aj voda so saponátom.
   • Maľovať by sa malo podľa potreby, ale ideálne aspoň raz za 5 rokov. Ide o dobrý spôsob dezinfekcie bytu, aj keď súčasné syntetické farby v tomto úplne nenahrádzajú klasické vápno, s ktorým však ide maľovanie oveľa ťažšie. Ak existuje riziko, že sa vaše steny zašpinia rýchlejšie, vyskúšajte umývateľnú farbu. 
    Newsletter

    Prihláste sa
    k odberu noviniek

    This field is for validation purposes and should be left unchanged.

    Dohodnite si stretnutie

    Príďte sa presvedčiť osobne

    Miesto, kde dýcha život