Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

06. 02. 2024

Na Bellušov vodojem sa pozeráme denne. Čo znamená pre naše mesto?

Na Bellušov vodojem sa pozeráme denne. Čo znamená pre naše mesto?

Nad Trnavou, neďaleko Arborie, sa vypína majestátna stavba, ktorej význam nie je len funkčný, ale aj estetický. 

Pri pohľade na vodojem Emila Belluša človek s úžasom obdivuje nielen jeho technickú funkciu, ale aj jeho estetickú hodnotu. Vodojem pôsobí ako umelecký kúsok, 50 metrov vysoká socha, ktorá zdobí mesto. Štíhle železobetónové prstence, nosné piliere a vodná nádrž na vrchole tvoria harmonický celok. V prípade autora Emila Belluša ide o výraznú osobnosť slovenskej architektúry, ktorý poznačil jednu éru a Trnavčania môžu byť radi, že majú jeho diela vo svojom meste.

Vodojem vznikol v roku 1946 výnimočným spojením valcovitej vodnej nádrže, šiestich mohutných stĺpov, železobetónových skruží, schodiska, lucerny určenej na vetranie a osvetlenie. V jeho vnútri sa skrýva nádrž s objemom 1200 m3, ktorej výška hladiny dosahuje až 8 metrov. Toto technické dielo zabezpečuje pitnú vodu pre Trnavu a jej okolité obce. Pitná voda pre naše mesto pochádza z troch zdrojov podzemných vôd, ktoré sú umiestnené v Dobrej Vode, Dechticiach a priamo v meste. Tieto zdroje, s povoleným odberným množstvom pitnej vody dohromady asi 550 litrov za sekundu, sú spojené cez skupinový vodovod, ktorý zabezpečuje distribúciu vody do mesta.

Vnútri vodojemu sa nachádza točité schodisko vedúce k vyhliadke pod nádržou, ponúkajúce nádherný výhľad na Trnavu. Bohužiaľ, z bezpečnostných dôvodov kvôli nízkemu zábradliu či úzkemu schodisku, nie je možné na vodojem vyjsť. Vodárne však občas robia výnimku a takúto príležitosť vždy mesto komunikuje, tak ako to bolo v roku 2023 počas podujatia Potulky Malým Rímom. Celý areál zahŕňa aj studne, vrátnicu a domček strojníka, ktorý je skvostným príkladom tradicionalistickej architektúry. V porovnaní s moderným vodojemom pôsobí domček s obkladom z travertínu a ornamentálnymi mrežami na oknách tradične a nostalgie.

Autorom tejto úžasnej stavby je Emil Belluš. Architekt zanechal výrazný odkaz v architektúre 20. storočia na Slovensku a je považovaný za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Svojou prácou neustále posúval hranice a vnášal do priemyselných a inžinierskych stavieb nevídanú estetickú hodnotu. Jeho prínos v Trnave je výnimočný nielen v podobe vodojemu, ale aj v podobe Plnoautomatického mlyna NUPOD, ktorý vznikol v roku 1936. 

Ďalšie vybrané stavby Emila Belluša: 

  • 1924 – Národný dom, Banská Bystrica
  • 1932 – Kolonádový most, Piešťany
  • 1936 – 1938 – Budova Národnej banky na Štúrovej ulici (dnes Generálna prokuratúra), Bratislava
  • 1948 – Hotel Devín, Bratislava (spolu s Kramplom a Uhliarikom)
  • 1954 – Študentský domov Mladá garda, Bratislava

Zdroje:
Čierne diery

MY Trnava

Región Trnava

Malý Berlín

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život